Roboty kroczące, zarówno humanoidalne, jak i czworonożne robopsy, od wielu lat pojawiają się w mediach śledzących nowinki technologiczne. Z początku była to raczej ciekawostka, ale ostatnio roboty mobilne stały się dostępne dla szerszego grona odbiorców. Dzieje się tak między innymi za sprawą firmy Unitree Robotics.
Historia Unitree Robotics rozpoczęła się w 2013 roku. Wtedy to Wang Xingxing, student Uniwersytetu Szanghajskiego, rozpoczął przy okazji pracy magisterskiej budowę robopsa o nazwie XDog. Efektem był prawdopodobnie pierwszy na świecie, niskobudżetowy czworonożny robot o dużej mocy obliczeniowej. Wang dowiódł tym, że roboty kroczące mogą być z powodzeniem zasilane akumulatorami, zamiast silników hydraulicznych, co znacząco obniżyło koszty konstrukcji i sprawiło, że były bardziej mobilne. Wyposażony w 12 stopni swobody XDog stał się internetową sensacją.
Wang Xingxing przyznał, że dokumentacje firmy Boston Dynamics pomogły mu w opracowaniu platformy XDog (stwierdził nawet, że założyciel firmy - Marc Raibert - jest jego idolem), ale chce budować mniejsze i tańsze roboty, pomagające ludziom w przenoszeniu rzeczy lub jako towarzysze. Po krótkim epizodzie w DJI - światowym liderze branży dronów, w 2016 roku Wang założył własny biznes - Unitree Robotics. Pierwszymi produktami były roboty Laikago, a w 2018 roku powstał robopies Aliengo - pierwszy z produktów Unitree, posiadający zwartą konstrukcję z ukrytym okablowaniem. Do 2021 roku producent stworzył 5 czworonożnych platform kroczących - na rynek trafiły też modele Go1, A1 i BenBen. Również w 2021 roku, firma zyskała dużą popularność, gdy roboty BenBen zaprezentowały taniec na gali otwarcia Chińskiego Nowego Roku.
Od 2022 roku firma rozpoczęła pracę nad robotami humanoidalnymi - powstały modele H1 i G1. Unitree G1 to pierwszy humanoid o dużych możliwościach, kosztujący w podstawowej wersji jedynie 16 tys. dolarów. Słowo "jedynie" może być odebrane przez niektóre osoby jak cyniczny żart, ale okazuje się, że w porównaniu do humanoidów innych producentów, to wcale nie tak dużo. G1 ma 127 cm wysokości i waży 35 kilogramów, nie jest więc największy, ale jego możliwości ruchowe imponują. Po odpowiednim zaprogramowaniu, robot może wykonywać skomplikowane ruchy taneczne lub kombinacje ciosów rodem ze sztuk walki. Jest też wyposażony w głośnik i mikrofon, co w połączeniu z otwartym oprogramowaniem w modelach EDU, otwiera przed programistami wiele możliwości interakcji. Olbrzymi potencjał kryje się też w opcjonalnych dłoniach, wyposażonych w trzy lub pięć palców.
Równocześnie z humanoidami, Unitree wciąż dopracowywało swoje czworonożne maszyny kroczące. Oprócz najpopularniejszego, jak dotąd, czworonoga Unitree Go2, rozpoczęto prace nad mocniejszymi platformami. W 2023 roku światło dzienne ujrzał Unitree B2. Model ten jest wyraźnie większy od poprzedników - mierzy ponad metr długości i waży 60 kg. Akumulator o pojemności 45000 mAh i silniki o maks. momencie obrotowym 360 Nm sprawiają, że B2 może przenosić ciężary do 40 kg na odległości do 15 kilometrów i pracować do 5 godzin. Nowy robot przemysłowy był też w momencie premiery najszybszym w swojej klasie - jest w stanie biec z prędkością 6 m/s. Dzięki algorytmom głębokiego uczenia i całej gamie czujników, Unitree B2 dynamicznie radzi sobie w skrajnie trudnych warunkach terenowych, a wyposażona w koła wersja B2-W dodaje urządzeniu dodatkowej mobilności.
W zaledwie ciągu kilku lat firma Unitree Robotics rozwinęła się pojedynczego projektu uczelnianego w jednego z najlepiej rozpoznawanych producentów w branży, wychodząc naprzeciw galopującemu postępowi w dziedzinach robotyki i sztucznej inteligencji. Jest więc więcej niż prawdopodobne, że Wang Xingxing jeszcze nie raz zaskoczy swoimi robotami. Nas przekonał, dlatego produkty Unitree pojawiły się w naszym sklepie.