DJI Phantom 3 – porównanie modeli

DJI Phantom 3 – porównanie modeli

Quadrocoptery Phantom 3 – mimo, że mają rzesze zarówno zwolenników jak i przeciwników –  to aktualnie najczęściej kupowany sprzęt tej klasy na świecie. To fakt niezaprzeczalny. Multicoptery z trójką na końcu umocniły jeszcze bardziej pierwszą pozycję firmy DJI, jeśli chodzi o sprzedaż. Firma ze strefy Shenzhen, wyczuwając potencjał produktu, postanowiła o wydaniu kolejnych jego wersji. Dzięki temu obecnie na rynku dostępne są 4 modele: Phantom 3 Professional, Phantom 3 Advanced, Phantom 3 Standard oraz Phantom 3 4K. Miło mieć możliwość doboru sprzętu pod kątem indywidualnych potrzeb, problem jednak w tym, że trudno czasem wypatrzyć różnice pomiędzy konkretnymi  modelami. W związku z tym postanowiliśmy te różnice przedstawić w telegraficznym skrócie.

Modele DJI Phantom 3

Kamera – główna różnica pomiędzy modelami Professional (4K) i Advanced (2.7K). Phantom w wersji Standard posiada kamerę 2.7K – warto zaznaczyć, że nie posiada ona możliwości wymiany filtrów. Phantom 4K, jak sama nazwa wskazuje, posiada kamerę 4K – nie jest to jednak kamera identyczna jak w wersji professional, gdyż kamery te różnią się sposobem transmisji obrazu ( z tego też względu nie można stosować zamiennie kamer z modeli Pro/Adv z kamerami od Standarda i 4K). 4K posiada opcję instalacji filtrów.


Zasięg – Phantomy Advanced i Professional korzystają z systemu Lightbridge i posiadają, jak można wyczytać ze specyfikacji, zasięg do 3,5 km w terenie otwartym bez zakłóceń. W Phantomach Standard i 4K transmisja odbywa się za pomocą WiFi. Co za tym idzie maksymalny zasięg tych platform oscyluje w granicach 500 metrów.


Ładowarka – wszystkie modele, poza wersją Professional, posiadają standardowe ładowarki 57W. Czas ładowania baterii na takiej ładowarce to ok. 1,5 h. Phantom 3 Professional posiada ładowarkę 100W. Czas ładowania na tej mocniejszej ładowarce wynosi niedużo ponad godzinę. Aparatura sterująca ładuje się znacznie dłużej (należy pamiętać, aby nie ładować jednocześnie baterii i aparatury sterującej – ten problem nie występuje w Ph3 Standard, gdyż jego aparaturę ładuje się poprzez USB).  Ładowarki można stosować zamiennie, gdyż ładowany jest ten sam typ baterii.


Aparatura sterująca – najbardziej wyróżnia się aparatura modelu Standard (wizualnie i pod względem funkcjonalności bliżej jej do modelu Phantom serii 2 – nie posiada przycisku rozpoczęcia video, wyzwalania migawki ani żadnych przycisków programowalnych). Lepiej to wygląda w przypadku Phantoma 4K – jego aparatura posiada wygląd i funkcjonalność modeli Pro/Adv, z tym że – podobnie jak w Standardzie – komunikuje się z kamerą poprzez WiFi. Aparatura do wersji Professional i Advanced jest taka sama. W żadnym modelu nie ma możliwości korzystania z dwóch aparatur jednocześnie.


Optyczny system pozycjonowania – moduł ten posiadają wszystkie modele Phantom 3, z wyjątkiem wersji Standard.


Ustalanie pozycji na zewnątrz – Phantomy Advanced i Professional używają podwójnego systemu GPS+GLONASS, Standard i 4K mają tylko GPS.


Jakość podglądu video – Phantom 3 4K umożliwia podgląd obrazu w jakości 480p, pozostałe modele realizują podgląd w 720p.


Maksymalny bitrate video – jedynie Phantom 3 Professional posiada bitrate (prędkość zapisu video) na poziomie 10mb/s, pozostałe modele posiadają maksymalny bitrate 2mb/s.

Dodaj komentarz