Do Europy oficjalnie już trafiła stacja dokująca DJI Dock 2, a wraz z nią nowe, dedykowane drony DJI Matrice 3D i DJI Matrice 3TD. Z tej okazji warto by było przybliżyć sobie różnice między nową stacją, a poprzednikiem. A różnic jest sporo i dotyczą nie tylko mniejszych rozmiarów.
Waga
Z mniejszymi rozmiarami wiąże się również duży spadek wagi. Ważący 34 kilogramów Dock 2, przy 105 kg poprzednika, to dużo większa mobilność i możliwość rozstawienia sprzętu w dwie osoby.
Czas lotu
Drony M3D i M3TD, chociaż mniejsze od quadrocopterów Matrice 30 wykorzystywanych w stacjach Dock pierwszej generacji, cechują się dłuższym czasem lotu – maksymalnie 50 minut, względem 40 minut w przypadku M30.
Większy sensor, mechaniczna migawka
Dron Matrice 3D posiada dużą matrycę CMOS i mechaniczną migawkę, zdolną m.in. do precyzyjnego mapowania terenu. Drony w stacji Dock 1 mogły być używane głownie do misji patrolowych i inspekcyjnych.
Automatyczne omijanie przeszkód
Nowe drony stacji DJI Dock 2 posiadają także możliwość automatycznego omijania przeszkód. Wersja M30 dla DJI Dock 1 przy napotkaniu przeszkody mogła jedynie przejść w stan zawisu lub wrócić w miejsce startu.
Prostszy design
Sama stacja została wyraźnie przebudowana i posiada teraz pochyłą rampę, ładowanie bezprzewodowe i mniej serwomechanizmów, co przekłada się na łatwiejszą obsługę. DJI Dock 1 posiadał skomplikowany mechanizm popychaczy i ładowanie kontaktowe, co mogło często utrudniać pracę.
Start bez RTK
Drony mogą teraz startować ze stacji DJI Dock 2 bez zakończonego “fixa” RTK, co znacząco przyspiesza przeprowadzanie misji. W przypadku poprzednika, trzeba było czekać na zapewnienie stabilnego sygnału RTK.
Ułatwione lądowanie
Dzięki technologii rozpoznawania obrazu, nowe drony dokładnie identyfikują markery pozycjonujące na lądowisku. W połączeniu z pochyłą rampą, daje to bardziej precyzyjne lądowanie. DJI Dock 1 polegał głównie na sygnale RTK i asyście algorytmów wizualnych.
Większy promień pracy
Drony w połączeniu z nową stacją Dock mogą pracować w promieniu 10 kilometrów, nadal posiadając zapas mocy na 10 minutowy zawis. W przypadku DJI Dock 1, maksymalny promień wynosił 7 kilometrów, po czym dron musiał wracać do stacji.
Ułatwione rozstawienie
Nowa stacja może być teraz rozstawiona w bardziej wymagających miejscach i posiada większe możliwości dla ustalenia alternatywnego punktu lądowania.
Większe możliwości software’owe
Poza różnicami w parametrach mechanicznych, DJI Dock 2 posiada więcej możliwości m.in. za sprawą oprogramowania DJI FlightHub 2. W skład nowych funkcji wchodzi m.in. mapowanie w chmurze, porównywanie modeli, edycja trasy lotu czy ustalanie trasy lotu na żywo.