Mavic – nowy, kompaktowy quadrocopter DJI

Mavic – nowy, kompaktowy quadrocopter DJI

DJI Mavic – garść informacji

Firma DJI ponownie pokazała, że ciężko się z nią mierzyć. Po zaprezentowaniu światu quadrocoptera do selfie o nazwie Breeze przez firmę Yuneec i pierwszego sprzętu latającego od GoPro – drona Karma – również DJI pokazało swój kompaktowy quadrocopter. Okazał się nim Mavic. O ile branża zareagowała dość pozytywnie na Karmę i Breeza, to w przypadku Mavica, możemy już mówić o euforii. Ciężko określić przed zbliżającą się premierą, czy cały ten entuzjazm znajdzie przełożenie w rzeczywistości, ale z pewnością nie można Mavicowi odmówić świeżości. Nie jest to ani kolejna wersja Phantoma, ani następna wariacja na temat Inspire’a. Producent w niewielkim sprzęcie upchnął kilka zaskakujących technologii. Aby przybliżyć Mavica szerszemu gronu, postanowiliśmy przetłumaczyć dość dużą ilość informacji ze strony DJI.


LATAJ DALEJopis_mavic_drony_net_1

Zamiast transmisji poprzez sieć WiFi, Mavic używa nowo opracowanego systemu transmisji OcuSync. OcuSync, bazując na technologii Lightbridge, realizuje transmisję szybciej i lepiej niż WiFi. OcuSync używa również bardziej wydajnej kompresji cyfrowej i technologii transmisji kanałowej, pozwalając na podgląd video HD nawet w środowisku o silnej interferencji radiowej. W odróżnieniu od transmisji analogowej, OcuSync potrafi przesyłać obraz w 720p lub 1080p bez zaników koloru, zakłóceń czy migania. Zasięg w terenie wolnym od zakłóceń również wygląda lepiej niż w przypadku transmisji analogowej o podobnej mocy i wynosi 4 km (zgodność z CE).
OcuSync to idealny balans pomiędzy opóźnieniem obrazu i zasięgiem transmisji. Opóźnienie komend z aparatury sterującej wynosi 5ms, danych obrazu – 10ms, a filmu – 130ms. Są to wartości wystarczające, aby latać bezproblemowo pomimo zakłóceń. OcuSync przed startem skanuje otoczenie i wybiera pasmo o najniższych interferencjach, zapewniając stabilną transmisję obrazu. Podczas lotu, kluczowe parametry są przesyłane do aplikacji DJI GO, a maksymalna prędkość pobierania dla zdjęć i filmów wynosi 40 Mb/s. Protokoły transmisji OcuSync pozwalają na utworzenie lub przywrócenie połączenia w ciągu sekundy.
OcuSync poza transmisją video nadajnik-odbiornik obsługuje również bezprzewodową transmisję pomiędzy kilkoma urządzeniami. Dla przykładu, możliwe jest połączenie gogli DJI, aparatury sterującej i Mavica w tym samym czasie. Można również połączyć Mavica z dwiema aparaturami lub współdzielić obraz First Person View.


ŻADNYCH WGNIECEŃ ANI ZADRAPAŃopis_mavic_drony_net_2

Fale ultrasoniczne i sensory ToF są często używane do mierzenia odległości od przeszkody, ale obie metody bazują na odbiciu sygnału i są zależne od kształtu obiektu. Znaczy to, że odległości od niektórych obiektów mogą nie zostać wykryte. Technologia FlightAutonomy, zastosowana w Mavicu, to wykrywanie obiektów o dużej precyzji i zasięgowi, pozwalające na skanowanie 3D otoczenia przed rozpoczęciem lotu. FlightAutonomy poprawia w znacznym stopniu dokładność wykrywania przeszkód przez Mavica. Fale ultrasoniczne i sensory ToF mierzą dystans poprzez wykrycie pierwszej odbitej fali. Innymi słowy, mogą tylko mierzyć odległość od jednego punktu, zamiast otrzymywać trójwymiarowy obraz przeszkody.
FlightAutonomy składa się z 7 komponentów, w tym 5 kamer (przednie i dolne podwójne sensory optyczne i kamera główna), dwupasmowego pozycjonowania satelitarnego (GPS i GLONASS), dwóch czujników sonicznych, nadmiarowych sensorów i grupy 24 potężnych rdzeni w jednostce obliczeniowej. Kamery po prawej i lewej stronie przodu Mavica są umieszczone na sztywno w aluminiowych mocowaniach, aby zapewnić optymalne ustawienie optyki sensorów.
Podczas lotu przednie i dolne, podwójne sensory optyczne mierzą dystans od obiektów poprzez robienie zdjęć ze wszystkich 4 kamer i wykorzystując te informacje do utworzenia mapy 3D, która dokładnie wskazuje lokację przeszkód. Sensory potrzebują oświetlenia do pracy i wykrywają obiekty w odległości do 15 metrów przy dobrym świetle.
Z włączonymi sensorami, Mavic może latać stabilnie wewnątrz i na zewnątrz, jak również wykrywać i omijać przeszkody lub zatrzymać się przed nimi, co czyni lot bardziej bezpiecznym i niezawodnym.
Ten system omijania przeszkód może być aktywowany z każdym automatycznym trybem lotu, w tym z ActiveTrack, TapFly i Terrain Follow. Jest również dostępny podczas automatycznego powrotu do punktu startu, aby Mavic mógł bezpiecznie wrócić, nie wpadając na nic po drodze.


PRECYZYJNY ZAWISopis_mavic_drony_net_3

Istnieje wiele powodów utraty pozycjonowania satelitarnego. Przykładowo, ciężko o sygnał GPS podczas lotu w pomieszczeniach. Utrata sygnału jest niebezpieczna dla początkujących operatorów i osób latających poza zasięgiem wzroku. Jeśli dron ma być pozycjonowany z użyciem satelit, jego kontroler lotu musi uzyskać zarówno dane o aktualnym położeniu jak i prędkości urządzenia. Jednakże, nawet gdy dron musi być pozycjonowany dokładnie bez GPS-a, dane z lotu nadal muszą być zbierane.
Wiele dronów posiada systemy pozycjonowania optycznego, na który składają się dwa sensory soniczne i pojedyncza kamera. Sensory dostarczają informacje o wysokości poprzez pomiar odległości między platformą, a punktem lądowania, podczas gdy kamera oblicza pozycjonowanie na podstawie zdjęć terenu pod urządzeniem. Sensory soniczne są jedynym pomiarem wysokości – im wyżej, tym mniej precyzyjny jest pomiar odbitej fali dźwiękowej. Przez to pozycjonowanie wysokości ograniczone jest tylko do 3 metrów. Kamera nie jest w stanie skorygować wysokości i nie działa nad powierzchniami o niewyraźnej teksturze.
Mavic rozwiązuje te problemy poprzez zastosowanie podwójnego, przedniego sensora optycznego. Rozwiązanie to pozwala na wykrycie przeszkód w trójwymiarze na 15 metrów do przodu. Oblicza również prędkość platformy, dzięki czemu możliwy jest precyzyjny zawis na wysokości do 10 metrów bez pozycjonowania satelitarnego. Sensory optyczne wykrywają lokację i prędkość na podstawie obserwacji terenu przed urządzeniem.
Dzięki technologii precyzyjnego zawisu, Mavic jest w stanie automatycznie wylądować praktycznie w tym samym miejscu, z którego wystartował. Przy każdym starcie sensory optyczne skierowane w dół zapisują serię obrazów podłoża i parują je z koordynatami satelitarnymi. Kiedy Mavic dostanie sygnał powrotu na miejsce startu, wróci do danej lokacji, porówna video i wyląduje w tym samym miejscu.


LATAJ DŁUŻEJopis_mavic_drony_net_4

Podczas projektowania Mavica producent postawił sobie za cel redukcję masy bez poświęcania czasu lotu. Z racji tego, że Mavic posiada zasięg transmisji video do 4 km, wymagany był dłuższy czas lotu. Dlatego dron może latać do 27 minut i osiągnąć prędkość 64 km/h.
Ponieważ Mavic jest dużo mniejszy niż Phantom 4, wymaga wydajniejszego systemu napędowego. Wydajność systemu napędowego Mavica pozwala mu latać ponad dwukrotnie dłużej, niż w przypadku innych składanych, kieszonkowych dronów na rynku. Jego system napędowy jest również dużo stabilniejszy niż w mniejszych dronach, które nie radzą sobie z silniejszym wiatrem.
Czas lotu każdego drona jest mocno zależny od użytego systemu napędowego i zapotrzebowania na prąd. Ponieważ Mavic jest niewielki, z założenia powinien być mniej stabilny w locie na wietrze od Phantoma 4, jednakże jego system napędowy został zoptymalizowany do tego stopnia, że Mavic jest w stanie konkurować z Phantomem 4 w parametrach lotu.
1. Aerodynamiczna budowa przodu i tyłu Mavica i jego polerowane powierzchnie obniżają opór powietrza podczas lotu do przodu.
2. Mavic ma 2 pary składanych śmigieł 8.3″, z których każde pokrywa niemal połowę długości platformy, podczas gdy większość składanych dronów na rynku ma pokryte śmigłem ok 1/4 długości. To zasługa głównie projektu składanych ramion, gdzie ramiona przednie składają się ponad ramionami tylnymi, co też skutkuje dużą oszczędnością miejsca kiedy Mavic jest całkowicie złożony.
3. Aerodynamika Mavica została przeprojektowana tak, aby zgrywała się z jego położeniem i pochyleniem podczas lotu do przodu. Została również zoptymalizowana wydajność aerodynamiczna śmigieł, aby Mavic mógł latać dłużej.
4. Akumulatory litowo-polimerowe o wysokiej gęstości zmniejszają ilość miejsca wymaganego na baterię, przy zachowaniu tej samej wydajności prądowej. Gniazdo baterii jest głęboko zintegrowane wewnątrz Mavica i gwarantuje wytrzymałość strukturalną.
5. Ulepszony system napędowy powoduje, że Mavic szybciej wznosi się i przyspiesza. W połączeniu z szybko reagującym, solidnym kontrolerem lotu, jest w stanie poradzić sobie z silniejszym wiatrem podczas lotu.
* Czas lotu na baterii został zmierzony w idealnych, laboratoryjnych warunkach, różniących się od prawdziwych warunków lotu.


VIDEO 4K ULTRA HDopis_mavic_drony_net_5

Elektroniczna Stabilizacja Obrazu (Electronic Image Stabilization – EIS) to technologia redukcji drgań oparta na przycinaniu obrazu. Jest ona bardzo popularna wśród kompaktowych, małych dronów, gdyż mogą one być dużo lżejsze bez 3-osiowego gimbala.
EIS przycina krawędzie z obrazu 4K, co teoretycznie dopuszcza utworzenie płynnego obrazu Full HD 1080p z obrazu 4K. Jednakże, EIS nie jest w stanie w pełni wyeliminować drgań i prowadzi do falowania zarówno na zdjęciach jak i filmach. Trzy główne problemy z EIS w dronach to:
1. EIS nie jest w stanie nagrywać materiału w 4K ani w wysokiej ilości klatek, ponieważ przycinanie obrazu jest wymagane do redukcji drgań i rozmiar przycięcia będzie się różnił, w zależności od ilości drgań. 4K jest aktualnie najwyższą, możliwą rozdzielczością dostępną dla większości kamer, 4K ani nawet 2.7K nie może być użyte podczas używania EIS. Dodatkowo, przycinanie obrazu wymaga czasu, więc nagrywanie video z dużą ilością klatek nie jest możliwe. Wynikiem tego jest obraz 1080p 30fps.
2. Perspektywa nie może być precyzyjnie kontrolowana. Bez gimbala, drony są zmuszone do używania optyki z „rybim okiem” aby pozwolić na zmianę kąta kręcenia materiału, ale zmiana kąta zużywa tylko część pola widzenia kamery, negatywnie wpływając na jakość materiału.
3. Podczas gwałtowniejszych manewrów mogą się pojawić czarne krawędzie. Wynika to z faktu, że technologia EIS przycina obraz za krawędzią ekranu, aby zachować stabilność materiału.
Aby zapewnić prawdziwą rozdzielczość video 4K i płynny podgląd na żywo, Mavic Pro został wyposażony w najmniejszy jaki DJI kiedykolwiek stworzyło, wysoce precyzyjny 3-osiowy gimbal. Za pomocą silników bezszczotkowych na trzech osiach gimbal może precyzyjnie kontrolować kamerę, eliminując drgania podczas poruszania się Mavica.
Kamera ta wykorzystuje podstawowe technologie, dostępne również w innych kamerach DJI. Wyposażona jest w 1/2.3 – calowy sensor CMOS, powszechnie używany w profesjonalnych kamerkach sportowych i zintegrowaną optykę o ogniskowej 28mm. To pozwala na kręcenie materiału 4K w 30 fps-ach, 1080p w 96 fps-ach i 12 megapiskelowe zdjęcia.


ZDJĘCIA Z POWIETRZAopis_mavic_drony_net_6

Maksymalny rozmiar zdjęcia z Mavica to 12 megapikseli. W połączeniu z sensorem, który może być zoptymalizowany do fotografii z powietrza, operatorowi pozostaje jedynie wybranie idealnego tematu zdjęcia. Możliwy jest nawet obrót obrazu o 90° do celów zdjęcia portretowego, zupełnie jak w telefonach. Jeśli oprócz kompozycji, ważna jest również obróbka, można zapisywać każde zdjęcie w formacie Adobe DNG RAW.


PROFESJONALNE UJĘCIA. AUTOMATYCZNIE.opis_mavic_drony_net_7

ActiveTrack wykorzystuje zaawansowane algorytmy i autonomiczne tryby lotu do tworzenia złożonych, kreatywnych ujęć za wciśnięciem jednego przycisku. Bez opasek GPS, ani nadajników.
Mavic jest w stanie wykryć i rozpoznać szereg powszechnych obiektów, w tym pojazdy, ludzi, rowerzystów czy zwierzęta.
Po zaznaczeniu obiektu, można latać wokół niego i uzyskać cały wachlarz ujęć, zależnie z jakiego trybu się skorzysta. Wybierz między trybami Trace, Profile czy Spotlight, aby nadać każdej scenie profesjonalnego wyglądu. Podczas śledzenia obiektu, można również dokładnie określić gdzie obiekt ma być usytuowany w kadrze.

Trace – podążenie za, bądź przed obiektem lub okrążanie go podczas ruchu.
Profile – lot obok, na równi z obiektem.
Spotlight – utrzymuj obiekt w kadrze podczas swobodnego lotu.


WYDAWANIE POLECEŃ GESTAMIopis_mavic_drony_net_8

W trybie Gesture, Mavic może wykrywać gesty. Podnieś ręce lub pomachaj, a Mavic podąży za Tobą lub zrobi selfie z powietrza. Odłóż telefon i kontroler, wystarczy gest.


PRECYZYJNA KONTROLAopis_mavic_drony_net_9

W trybie Tripod, prędkość maksymalna Mavica spada do 3.6 km/h, a czułość drążków na aparaturze sterującej zostaje zmniejszona, aby uzyskać większą precyzję w kadrowaniu. Tryb ten jest też idealny do latania wewnątrz w ciasnych przestrzeniach gdzie normalna prędkość Mavica może być trudna do opanowania.


STEROWANIE TELEFONEMopis_mavic_drony_net_10

Czasem do lotu wystarczy jedynie telefon. Mavic nie tylko wspiera lot za pomocą telefonu z wirtualnymi joystickami, ale również daje dostęp do wszystkich Inteligentnych Trybów Lotu – TapFly, Trace, Spotlight, Profile i Circle.


TAPFLYopis_mavic_drony_net_11

Wystarczy dotknąć ekranu, a Mavic poleci bezpośrednio w kierunku wskazanego punktu. Po ponownym dotknięciu w innym punkcie, Mavic płynnie obierze kierunek na nowy cel. W trybie TapFly System wykrywania przeszkód stale skanuje przestrzeń z przodu i trzyma się z dala od obiektów na drodze.


WSZYSTKO POD KONTROLĄopis_mavic_drony_net_12

Najdrobniejszy ruch palca na drążku Mavica przekłada się niemal natychmiastowo na ruch w powietrzu, co daje kompletną kontrolę. Silniki i zoptymalizowane śmigła zapewniają więcej mocy niż by można przewidywać przy tych rozmiarach, dzięki czemu Mavic jest w stanie latać przy wietrze wynoszącym do 38 km/h.
Tryb Sport został zaprojektowany z myślą o zabawie. W trybie tym Mavic może osiągnąć prędkość maksymalną do 65 km/h, zwiększa się też jego zwrotność i responsywność, co daje namiastkę doświadczenia z drona wyścigowego. Możesz nagrywać obiekty w szybkim ruchu lub dać sobie przewagę przy uchwyceniu ulotnego momentu. Nawet w trybie Sport Mavic zatrzyma się po puszczeniu drążków, więc nie jest ważne z jaką prędkością się leci, można się zatrzymać w każdej chwili.


ZOBACZ ŚWIAT Z LOTU PTAKAopis_mavic_drony_net_17

Opcjonalne gogle DJI dają niesamowitą immersję podczas lotu, dzięki dwóm wyświetlaczom LTPS 1920 x 1080p i kątowi widzenia 85°. Wbudowane odbiorniki OcuSync przekazują obraz na żywo 1080p o bardzo niskim opóźnieniu, które wynika z faktu, że Mavic łączy się z nimi bezpośrednio, bez kabla czy połączenia WiFi.


KRĘĆ. EDYTUJ. UDOSTĘPNIAJ.opis_mavic_drony_net_16

Automatyczne szablony do edycji video, funkcje prostej edycji video oraz łatwe zarządzanie zdjęciami i filmami to pakiet wszystkiego, co potrzebne do tworzenia ciekawego materiału przy pomocy telefonu.
Po utworzeniu materiału, można go od razu udostępnić na Facebooku, YouTube, Twitterze, Instagramie i innych jak również w Skypixel, portalu DJI dedykowanym dla fotografii powietrznej. Kręcone video można też streamować na żywo na Facebooka lub YouTube.


DWA ZESTAWY SENSORÓW. PODWÓJNA NIEZAWODNOŚĆ.opis_mavic_drony_net_13

Systemy kontroli lotu są kluczowe w jego stabilizacji i wymagają danych z różnych sensorów Mavica do poprawnego funkcjonowania. Moduł IMU i kompas to najważniejsze z sensorów. Paradoksalnie są też najbardziej podatne na zakłócenia. IMU zbiera dane o kącie nachylenia, prędkości i przyspieszeniu Mavica, więc jeśli nie funkcjonuje prawidłowo, może to wpłynąć negatywnie na lot. Kompas jest potrzebny do ustalenia w którą stronę dron zmierza, zapewniając właściwy kierunek i pozwalając na automatyczny powrót do punktu startu. Bez kompasu Mavic straci umiejętność nawigacji. Dlatego też Mavic posiada dwa IMU i dwa kompasy.
Przez lata doświadczenia w produkcji dronów i dzięki kompleksowym testom niezawodności, firma DJI zdała sobie sprawę, że systemy napędowe i baterie mają wysoką niezawodność, podczas gdy główną przyczyną błędów są sensory – zwłaszcza IMU i kompas. Dlatego Mavic posiada ich nadmiarową liczbę – po dwa sensory pracują jednocześnie. Jeśli system wykryje niedokładność jednego, przełącza się na drugi, zapewniając poprawną pracę.


UTRZYMANIE POZIOMU LOTUopis_mavic_drony_net_14

Podczas lotu nad nierównym terenem można skorzystać z funkcji Terrain Follow. Mavic używa informacji z systemu sonicznego i kamer skierowanych ku dołowi, aby cały czas zachować tą samą wysokość względem ziemi. Wystarczy ustawić żądaną wysokość – od 0.3 do 10 metrów – i już można się skupić na swoim ujęciu.


BEZPIECZNIEJSZE, INTELIGENTNE BATERIEopis_mavic_drony_net_15

Pojazdy elektryczne używają systemów zarządzania bateriami (BMS), aby zapewnić wysokie osiągi, a baterie LiPo, używane w dronach, potrzebują BMS do najlepszego funkcjonowania.
Większość dronów na rynku nie używa inteligentnych baterii. Zamiast tego, przeliczają poziom naładowania baterii i jej status na podstawie monitorowanego napięcia i prądu. Problem w tym, że pozostała moc w baterii LiPo jest zależna również od jej temperatury, cykli ładowania baterii, maksymalnej prędkości rozładowania i innych czynników, więc nie może być dokładnie zmierzona tylko na podstawie danych o napięciu.
DJI zaczęło używać inteligentnych baterii (Intelligent Flight Battery) w Phantomach 2, z systemem BMS zespolonym z baterią LiPo do dokładnego pomiaru stanu baterii i wysyłania informacji o niej do kontrolera lotu. Inteligentna bateria w Mavicu adoptuje najnowsze technologie w celu zapewnienia, że system kontroli lotu otrzyma dokładne dane i poda dokładniejszy, pozostały czas lotu. Poza tym, daje operatorowi podgląd na ogólny stan baterii, w tym status wszystkich cel baterii w czasie rzeczywistym, ilość cykli, temperaturę i wiele więcej – wszystko widoczne z aplikacji DJI GO.
Poza monitorowaniem statusu baterii, system BMS posiada również zabezpieczenie przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem, zmniejszający ryzyko uszkodzenia baterii. Nieużywane przez dłuższy okres czasu, inteligentne baterie automatycznie rozładowują się do poziomu 50%, zachowując optymalne ładowanie i wydłużoną żywotność. Podczas lotu w zimnych warunkach, system BMS aktywuje zabezpieczenie przed niską temperaturą, kontrolujące moc wyjściową w zależności od jej poziomu. Gwarantuje to zapewnienie adekwatnego napędu przy redukcji ryzyka uszkodzenia z powodu zimna.


WYSTARCZY RZUT OKAopis_mavic_drony_net_18

DJI GO to centrum kontroli Mavica. Kiedy telefon lub inne urządzenie jest podłączone do Mavica, wskazuje wszystko co widzi kamera praktycznie bez opóźnień, aby można było dokładnie wykadrować każde ujęcie. Daje też pełną kontrolę nad ustawieniami kamery, w tym ISO, migawką i formatem zapisu. Dozwala nawet na dostrojenie Mavica tak, aby latał dokładnie jak chce tego operator.


DJI Mavic – pytania i odpowiedzi


PRODUKT

1. Jaka jest różnica między Mavicem i Phantomem 4?
Mavic jest mniejszy, lżejszy i łatwiejszy w transporcie, dzięki składanej budowie. Nowy system transmisji OcuSync ma większy zasięg transmisji i rozdzielczość 1080p.
Ze względu na swoje rozmiary, Phantom 4 ma większą prędkość maksymalną i może latać na silniejszym wietrze.

2. Czy mechanizm składania się zużywa i czy będzie wymagał wymiany?
Mechanizm składania został przetestowany by wytrzymał 5000 złożeń. Jest mało prawdopodobne, że wyrobi się w trakcie użytkowania Mavica.

3. Jaka jest różnica między kamerą Mavica i Phantoma 4?
Obie kamery mają takie same parametry, ale kamera Mavica ma węższe pole widzenia, może łapać ostrość z bliska (0.5m) i może być obrócona o 90° do portretówek i selfie. Szersze pole widzenia w Phantomie 4 jest lepsze do ujęć krajobrazu.


APARATURA STERUJĄCA I WIFI

1. Jaka jest różnica w używaniu aparatury sterującej do kontrolowania Mavica, a używaniu smartfona do kontroli poprzez WiFi?
Mavic wykorzystuje transmisję OcuSync, która daje większy zasięg (do 4 km) w terenie otwartym, wolnym od zakłóceń, zgodnie z CE. Używając smartfona poprzez WiFi, zasięg sterowania to 80m, a maksymalna wysokość wynosi 50m, co jest wystarczające do ujęć o krótkim zasięgu, jak selfie, czy korzystanie z funkcji ActiveTrack. Możliwe jest też ściągnięcie zdjęć i filmów bezpośrednio z Mavica przy pomocy WiFi. Poprzez przesunięcie przełącznika trybu kontroli, znajdującego się z prawej strony, można z łatwością wybrać między WiFi, a trybem RC.

2. Jak mogę przełączyć się między dwoma trybami kontroli?
Najpierw upewnij się, że platforma jest wyłączona. Potem otwórz małą osłonkę po prawej stronie obudowy Mavica. Przesuń przełącznik w lewo, aby włączyć kontrolę przez WiFi lub w prawo, aby używać aparatury sterującej.

3. Smartfony o jakich rozmiarach mogą się zmieścić w aparaturze Mavica?
Aparatura Mavica może pomieścić smartfony o grubości od 6.5mm do 8.5mm, o maksymalnej długości 160mm, bez etui. Większe urządzenia nie wejdą do mocowania.

4. Mogę używać normalnego kabla USB do łączenia mojego telefonu i aparatury?
Tak. Jednakże, rekomendowane jest używanie kabla dedykowanego.

5. Jakie kable są zawarte w zestawie z Mavic’em?
W zestawie są dwa kable RC – ze złączem Lightning i standardowym złączem micro USB.

6. Jaka jest domyślna nazwa sieci WiFi i hasło do niej?
Ze względów bezpieczeństwa każdy Mavic ma swoją własną nazwę sieci i hasło, które można znaleźć na jednym z ramion platformy oraz wewnątrz gniazda baterii. Przy pierwszym użyciu można zeskanować kod QR aplikacją DJI GO, żeby się połączyć (opcja dostępna tylko w systemie Android) lub wpisać ręcznie hasło w opcjach WiFi.

7. Mogę skorzystać z aplikacji QR do zeskanowania kodu QR w celu połączenia się z WiFi Mavica?
Nie. Konieczne jest użycie aplikacji DJI GO.

8. Jak mogę ustawić nazwę sieci WiFi i hasło?
Połącz się z Mavic’em przez WiFi i wejdź w podgląd z kamery. Potem wejdź w ustawienia WiFi, aby manualnie ustawić nazwę sieci i hasło.

9. Jak mogę zresetować hasło sieci WiFi?
Włącz Mavica w trybie WiFi, a następnie wciśnij przycisk linkowania i trzymaj przez 5 sekund.

10. Jakie są zalety dwupasmowego WiFi?
Częstotliwość 2.4 GHz została opracowana dawno temu, częstotliwość 5.8 GHz jest nowsza. Jako że 2.4 GHz jest starsza, używana jest przez więcej urządzeń, a co za tym idzie, może jest bardziej prawdopodobne, że zostanie zakłócona. 5G jest mniej podatna na zakłócenia, ale nie wszystkie urządzenia mobilne obsługują tą częstotliwość. Można się przełączać pomiędzy tymi częstotliwościami w ustawieniach WiFi w aplikacji DJI GO.


SYSTEM NAPĘDOWY
1. Muszę ściągać śmigła podczas transportu?
Nie. Wystarczy je złożyć.

2. Co się stanie jeśli śmigła nie będą w pełni rozłożone przed lotem?
Kiedy silniki zaczynają się kręcić, siła odśrodkowa automatycznie rozkłada śmigła do właściwej pozycji, nie trzeba się martwić o ich idealne rozłożenie.

3. Nie wszystkie silniki Mavica znajdują się na tej samej płaszczyźnie. Czy wpływa to na wydajność lotu?
Nie.

4. Jaka jest maksymalna prędkość wiatru jakiemu może się oprzeć Mavic?
Mavic może latać na wietrze wiejącym z maksymalną prędkością ok. 38 km/h.

5. Na jaką odległość Mavic może latać na jednym ładowaniu?
Teoretycznie, przy spokojnej pogodzie i idealnych warunkach, Mavic może przelecieć odległość do 13 km z prędkością 50 km/h. W rzeczywistości, osiągi te będą się różnić, wymagane jest ciągłe monitorowanie stanu naładowania baterii.

6. Dlaczego czas lotu Mavica jest dłuższy niż czas zawisu?
System napędowy Mavica jest zoptymalizowany do lotu do przodu i podczas lotu optymalnego dla konsumpcji prądu Mavic pochłania mniej energii, niż podczas zawisu. Dlatego możliwy jest czas lotu do 27 minut, podczas kiedy maksymalny czas zawisu wynosi 24 minuty.


TRANSMISJA VIDEO
1. Jaka jest główna zaleta systemu transmisji obrazu OcuSync?
OcuSync ma zasięg do 4 km, zwiększoną odporność na zakłócenia i większą przepustowość. Na krótsze odległości jest w stanie przesyłać obraz na żywo w rozdzielczości 1080p i pozwala na pobieranie zdjęć i filmów z prędkością 40 Mb/s.

2. Jaka jest rozdzielczość transmisji na żywo poprzez OcuSync?
1080p/30fps dla krótkiego zasięgu, 720p/60fps dla dalszego zasięgu.

3. Jakie jest opóźnienie transmisji obrazu systemu OcuSync?
Opóźnienie pomiędzy kamerą, a ekranem wynosi 160ms w idealnych warunkach.


POZYCJONOWANIE

1. Jaka jest różnica między szybką i zaawansowaną kalibracją?
Kiedy system pozycjonowania nie funkcjonuje prawidłowo, można zrobić szybką kalibrację z aplikacji DJI GO lub podpiąć platformę do komputera w celu przeprowadzenia zaawansowanej kalibracji o większej precyzji.

2. Jaka jest różnica miedzy inteligentnym systemem pozycjonowania Mavica, a standardowym systemem VPS?
Mavic do pozycjonowania wykorzystuje podwójnych sensorów skierowanych zarówno w dół jak i do przodu. Dzięki temu wystarczy mu wyraźna faktura podłoża i wystarczające oświetlenie do realizacji zawisu na wysokości do 13 metrów nad ziemią. Nawet jeśli Mavic nie jest w stanie zidentyfikować punktów odniesienia na ziemi, nadal może wykorzystać dane z przednich sensorów. Standardowy system VPS potrzebuje dodatkowej informacji od sensorów sonicznych, uzupełniających dane o obrazie podłoża. Jeśli te dane nie będą się zgadzać (np. gdy podłoże pokryte jest roślinnością, która słabo odbija dźwięk), system może nie działać prawidłowo. Podsumowując, system pozycjonowania Mavica wymaga mniejszej ilości danych wejściowych, a co za tym idzie zapewnia większą niezawodność.

3. Jaki jest minimalny zasięg i maksymalna prędkość lotu, w których Mavic może latać z omijaniem przeszkód?
Mavic automatycznie może unikać przeszkód w odległości 15 metrów, znajdujących się z przodu platformy. Maksymalna prędkość przy jakiej Mavic może omijać przeszkody to 30 km/h.

4. Jakie są warunki wymagane do Precyzyjnego Lądowania?
Precyzyjne Lądowanie to ulepszona wersja Powrotu do Domu z systemem GPS. System potrzebuje silnego sygnału GPS, żeby Mavic mógł wrócić do okolic punktu startu. Po powrocie, platforma musi mieć możliwość rozpoznania wizualnego faktury podłoża, z którego wystartowała. Przykładowo, jednolity piasek nie nadaje się do Precyzyjnego Lądowania. Ponadto, Mavic musi mieć czas na zebranie danych o podłożu podczas startu – znaczy to, że należy dać Mavicowi dostateczną ilość czasu podczas wznoszenia, zamiast odlatywać natychmiast po starcie.


ŁADOWANIE

1. Czy ładowarka może ładować baterię i aparaturę sterującą jednocześnie?
Tak, ładowarka może ładować jednocześnie baterię oraz dwa inne urządzenia przez USB. Jednakże, naładowanie w pełni wszystkich urządzeń trwa dłużej.

2. Czy bateria Mavica wspiera szybkie ładowanie?
Tak. Bateria Mavica wspiera szybkie ładowanie do poziomu 2C, z maksymalną mocą ładowania 100W. Moc znamionowa ładowarki Mavica to 50W, a moc ładowarki samochodowej to 78W. Używając zaawansowanego Huba do ładowania baterii Mavica z ładowarką 100W, baterie mogą być ładowane z mocą 100W.

3. Co to jest Hub? Jaka jest różnica pomiędzy dwoma wersjami Huba do Mavica?
Hub może ładować na raz do 4 baterii. Baterie są ładowane po kolei, do najmniej rozładowanej do najbardziej rozładowanej. Standardowy Hub może być zasilany tylko ładowarką 50W i ładowarką samochodową, wersja advanced obsługuje też ładowarkę 100W i ładowarkę samochodową 100W z Phantoma 4. Ponadto, wersja advanced balansuje napięcia na każdej celi, w celu poprawy wydajności ładowania. Kiedy ładowanie jednej baterii wchodzi w drugą fazę ładowania, następna bateria wchodzi w fazę pierwszą ładowania. Podczas ładowania 4 baterii rozładowanych do poziomu 15%, możliwe jest pełne naładowanie w 140 minut używając ładowarki 100W, podczas gdy standardowa wersja potrzebuje 270 minut z ładowarką 50W.

4. Czym jest adapter USB?
Adapter USB może być podłączony do baterii Mavica, zmieniając ją w power bank. Dzięki swojej wysokiej pojemności, Bateria Mavica o poziomie naładowania 25% może w pełni naładować aparaturę sterującą Mavica, czy też iPhone’a 6.

5. Jaki jest prąd na wyjściu adaptera?
Adapter posiada 2 porty USB. Napięcie wyjściowe to 5V, a maksymalny prąd to 2A + 2A.


TRANSPORT

1. Ile baterii wchodzi do torby na ramię dedykowanej dla Mavica?
Cztery. Jedna montowana w Mavicu, jedna na dnie torby, po jednej w każdej z bocznych kieszeni.


Dodaj komentarz